Polskie jeziora, które powinien znać każdy szanujący się turysta!
O tym, że Polska jest pięknym krajem, nie trzeba nikogo przekonywać. Bogata w różne formacje kraina oferuje dostęp do morza, jak i gór, lasów, jezior, a nawet uformowała się nie jedna pustynia.
Z roku na rok przybywa ilość ciekawych i mało oczywistych miejsc, które bez wątpienia zapierają dech w piersi.
Szlak kolorowych jezior w Rudawach Janowickich
Uformowane jeziora na pozostałościach po kopalni pirytu to kompleks 4 jezior w różnych odcieniach: żółtym, zielonym, turkusowym i purpurowym. Ich zabarwienie jest uzależnione od pierwiastków pozostających w podłożu, dodatkowo w okolicy można także trafić na pomarańczowy potok, co nie jest codziennym widokiem.
Niestety, żeby trafić na ich pełną okazałość, należy się wybrać w okresie podeszczowym lub wilgotnym, w przeciwnym wypadku jezioro zielone, jak i żółte mogą być ledwo zauważalne, ze względu na ich częste wysychanie w porach suchych. Najlepsza pora to godziny poranne w okresie wiosennym lub okres jesienny. W pełnym słońcu w sezonie letnim mało kiedy można trafić na ogromne połacie zalane kolorowymi zbiornikami.
Szlak sam w sobie nie jest długi, gdyż atrakcje są umieszczone blisko siebie. Szacuje się około 2 godziny na obejście wszystkich czterech jezior.
Jezioro Solińskie
Jednym z większych jezior w południowej części kraju, jest jezioro Solińskie. Znajduje się ono około 60km od Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jest zakończone ogromną tamą w miejscowości Solina. Więcej na temat Soliny znajdziesz tutaj: https://www.wetlina24.pl/solina-niesamowita-obiekt-turystyczny-w-polsce/.
Jezioro Solińskie posiada liczne cypelki i plaże, tak więc jest to bardzo dobra propozycja dla osób, które cenią sobie kameralne wypady ze znajomymi, niż przepychanie się przez plaże pełne turystów.
Jak na każdym jeziorze można wypożyczyć sprzęt wodny i od wschodniej strony tamy można znaleźć przystań z jachtami. Dodatkowo kierując się na południe w stronę BPN, dostępne są liczne pola namiotowe, jeśli ktoś zdecyduje się na odpoczynek pod gołym niebem.
Jezioro Czorsztyńskie
Wybierając się do Pienińskiego Parku Narodowego, warto udać się nad jezioro czorsztyńskie. Oferuje ono nie tylko piękne plaże, wysepki i widoki na góry, ale także znajdują się tam dwa zabytkowe zamki Czorsztyński i zamek Dunajec w Niedzicy, w którym, według legend przetrzymywano schwytanego słynnego zbója Janosika, który mimo dużych kajdan uwolnił się, wyrywając zabezpieczenia ze skalnej ściany.
Widok z zamku na jezioro jest oszałamiający, dodatkowo z dziedzińca widać tamę, a w pełnym letnim słońcu, część jeziora wydaje się turkusowa.